[PL] Sterownik Internetowy

Opis projektu:

W dzisiejszych czasach Internet ogarnął wszystkie dziedziny naszego życia. Dostęp do sieci stał się masowy i powszechny. Szacuje się, że już w 2008 roku do sieci podłączonych było aż 14 milionów Polaków. Rozwój energooszczędnych i wydajnych mikrokontrolerów oraz ogólny duży postęp technologiczny ostatnich lat spowodował, że do sieci dołączonych jest również coraz więcej urządzeń użytku domowego (lodówki, pralki, oświetlenie itp.), tak aby mieć możliwość zdalnej kontroli na nimi z dowolnego miejsca na Ziemi. Rozwiązania takie są nie tylko wygodne, ale pozwalają nam zaoszczędzić wiele czasu i energii elektrycznej. Niestety koszt takich urządzeń jest wciąż wysoki. Prostym i kompletnym rozwiązaniem tego problemu jest jeden z moich projektów – Sterownik Internetowy.

Zaprojektowany układ jest uniwersalnym, prostym w użyciu i gotowym do pracy modułem przeznaczonym do realizacji systemu automatyki domowej lub przemysłowej. Sterownik pozwala kontrolować cztery urządzenia wyjściowe oraz sprawdzać stan czterech urządzeń wejściowych. Cały etap monitoringu odbywa się z dowolnego miejsca na Ziemi poprzez stronę internetową, której kod umieszczony jest na karcie pamięci. Wywołanie strony odbywa się poprzez wpisanie odpowiedniego adresu w pasku adresowym przeglądarki. Co więcej, Użytkownik ma możliwość umieszczenia na karcie pamięci dowolnej strony internetowej w formacie HTML, tak więc sterownik może pełnić funkcję mini serwera plików lub amatorskich stron internetowych. Załadowanie karty pamięci może się odbywać za pomocą czytnika USB lub zdalnie poprzez klienta FTP. Ogromną zaletą urządzenia jest jego bardzo niski pobór prądu oraz całkowicie bezgłośna praca (brak ruchomych elementów mechanicznych).

Wybrane cechy:

  • urządzenie zbudowane w oparciu o szybki, wydajny i energooszczędny 32-bitowy mikrokontroler,

  • złącze RJ-45 z wbudowanym transformatorem i kontrolkami stanu pracy,

  • cztery wyjścia przekaźnikowe o napięciu pracy 230V i obciążalności prądowej do 10A,

  • cztery wejścia cyfrowe pozwalające na zdalne monitorowanie procesów środowiskowych,

  • obsługa kart pamięci SD,

  • złącze USB oraz JTAG umożliwiające wgrywanie nowego oprogramowania,

  • złącze RS-232 w standardzie LV-TLL (w podstawowej wersji oprogramowania złącze pełni funkcję serwisową),

  • wejście przetwornika analogowo-cyfrowego,

Galeria:

Lukasz Skalski Embedded Software Engineer
Hi, I'm Lukasz Skalski and I'm open source enthusiast and guy who lives and breathes all things related to IT - especially Linux and embedded systems. Have a look around, check out my Resume and Portfolio to catch up some of my projects. Please feel free to contact me. Let's work together and make something great!
Send